V neděli 17. září 2023 se někteří naši žáci společně se žáky z jiných škol vypravili na exkurzi za poznáním Švýcarska. Vyjížděli jsme večer a po projetí Německem jsme přijeli v brzkých ranních hodinách do Bregenz u Bodamského jezera, kde jsme ještě za šera viděli největší divadelní jeviště na jezeře na světě Seebuhne. Dále nás pak čekala dopolední prohlídka nejmocnějších evropských vodopádů Schaffhausen, kde jsme loďkou jeli až k samotným peřejím vodopádů. Společně jsme projeli téměř polovinu z 26 švýcarských kantonů, např. St. Gallen, Thurgau, Bern, Uri, Glarus, Schwyz, Nidwalden. Ubytováni jsme byli v německo-francouzském kantonu Wallis, který sousedí s Itálií, v typicky horské vesničce Visperterminen. Navštívíli jsme zemi velehor, sýrů – společně jsme ochutnali čokoládu přímo v čokoládovně s neomezenou ochutnávkou. Nahlédli jsme do soutěsky Aareschlucht. Navštívili jsme nádherné horské městečko Zermatt pod nejfotografovanější horou světa – slavným Matterhornem (4.477 m), vyjeli jsme zubačkou Zermatt - Gornergat, kde cestu obklopují nádherné horské louky, na kterých se na podzim prohánějí zvláště huňatí svišti.

V Mörel jsme vyjeli velkou gondolovou lanovkou, odkud už nás čekal
horský výšlap na sedlo Riderfurka (horská restaurace) až k nejdelšímu evropskému ledovci -Aletschskému (s délkou téměř 24 kilometry). Dolů někteří zvládli jízdu horskými tříkolkami z vrcholu hory do dolní stanice lanovky. Cestou jsme ještě navštívili přátelskou sýrárnu Walker, opět s ochutnávkou.

Kousek od naší chaty na nejvýše položené vinici Evropy právě začínali sklízet světoznámé víno Heida….

Cestou domu jsme zastavili i v jediné soukromé zemi světa – v Lichtenštejnsku – s městem Vaduz, odkud si mnozí z nás přivezli světoznámé nože Victorinox.

Po celou dobu se o nás starali zkušení průvodci, o naše bříška zase paní kuchařka Evička, která nám dokonce upekla koblížky, lívance a jako bonus jsme měli čokoládové fondue s ovocem.

Domů jsme se vrátili všichni plni krásných a nezapomenutelných zážitků.

Mgr. Lenka Hanzalová

svycarsko 2