PROJEKT – HAVELSKÉ POSVÍCENÍ – ZDOBENÍ HNĚTÝNEK 12.10.2022

2. a 4. ROČNÍK

K Havelskému posvícení se váže pečení a zdobení hnětýnek. Jde o krajovou tradici, kterou se snaží zachovávat i prachatičtí baráčníci. Hnětýnky jsou tradičním pečivem, které se peče nejen na Prachaticku, ale i Klatovsku a Sušicku. Císař František Josef II. chtěl nějakým způsobem oslavy sjednotit, a proto vydal r. 1787 nařízení, kterým stanovil termín na "neděli po svátku svatého Havla".

S žáky jsme si vyprávěli, že k jihočeskému venkovu neodmyslitelně patří posvícení. Je to čas, kdy hospodáři mají sklizenou úrodu a mohou v klidu vydechnout po celoroční náročné práci. Typickým sladkým pečivem, které hospodyňky na posvícení připravují, jsou mětýnky, mětánky neboli hnětýnky.

Mgr. Veronika Vačkářová

K vyprávění patří i praktická zkušenost, a tak žáci mluvili nejen o posvícení, ale společně zdobili hnětýnky. Věřím, že si všichni projektové dopoledne užili.

Havelské posvícení je tématem, podobně jako témata mnohá jiná, pro většinu ročníků a jejich učitelů. Tato lokální tradiční forma oslav podporuje společenskou soudržnost, například tím, že žáci různých ročníků zdobí hnětýnky, nebo je nazdobené nosí z domova, hnětýnky ochutnávají, porovnávají vzhled, recepty...a rozvíjejí živou diskusi.

Fotografie z projektového dopoledne druháků a čtvrťáků najdete ve fotogalerii.

Petra Vaňková